| Part Number | 1.5KE91CAHE3_A C |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 252140 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Bi-Dir 77.8V 1500W 2-Pin Case 1.5KE Paper T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1.5KE91CAHE3_A C |
| Datasheet download |
| Part Number | 1.5KE91CAHE3_A C |
|---|---|
| Minimum Breakdown Voltage | 86.5 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Peak Pulse Power Dissipation | 1500 W |
| Screening Level | Automotive |
| Supplier Package | Case 1.5KE |
| Pin Count | 2 |
| Package Dimensions | 5.3 x 9.5 mm |
| Maximum Processing Temperature | 275 °C |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1 uA |
| Direction Type | Bi-Directional |
| ESD Protection | No |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 77.8 V |
| Maximum Peak Pulse Current | 12 A |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Through Hole |
| Configuration | Single |
| Maximum Clamping Voltage | 125 V |
| Operating Temperature | -55 to 175 °C |
| Test Current | 1 mA |
| Package | 2Case 1.5KE |
| Replacement Part Number | PART-1.5KE91CAHE3_A C |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 12V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ12CA-E3 61.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 43V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ43A-E3 57T.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 459V 600W 2-Pin DO-15 T R Download PDF datasheet for P6KE540A-E3 54.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Uni-Dir 85V 3KW 2-Pin DO-214AB Download PDF datasheet for SMLJ85A.pdf |
|
INPAQ TECHNOLOGY | TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR - |
|
Nexperia | Diode TVS Single Uni-Dir 3.3V 400W 2-Pin SOD-123W T R Download PDF datasheet for PTVS3V3S1UR,115.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Directional 28V 3600W 2-Pin DO-218AC Plastic T R Download PDF datasheet for SM5S28ATHE3 I.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 28.2V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for P6SMB33CAHE3 5B.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 10.2V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SM6T12CA.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Uni-Dir 60V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ60A-13-F.pdf |